جاتروفا - گیاهی ناشناخته ، اما استراتژیک

گیاهی با طول عمر 45 الی 50 ساله دارای ریشه 4متر عمودی مقاوم در مقابل خشکسالی در زمین های نامساعد و حتی حاشیه کویرها بعنوان گیاه بیابان زدا , وآبیاری خیلی کم حتی با استفاده از پساب شهر ها .در استانهای بوشهر - هرمزگان – سیستان و بلوچستان و قسمتی از استان گلستان قابل کشت می باشد. شرکت کرایسلر در هند تمام زمینهای نامرغوب آن کشور را زیر کشت برده و 220 مرکز تحقیقاتی دانشگاهی برای بهبود کشت جاتروفا در آن کشور ایجاد کرده و شرکت جی ام در غنا سرمایه گذاری عظیمی در تولید جاتروفا کرده اند . وبا توجه به میزان آلایندگی بسیار کم سوختهای گیاهی در مقایسه با سوختهای فسیلی در 20 سال آینده این نوع سوخت جای سوخت های فسیلی راخواهد گرفت .و با توجه به اینکه بعلت شرایط آب و هوائی در مکانهای بخصوص قابل کشت می باشد . کشورهای صنعتی در جاهای دیگر برای این منظور سرمایه گذاری می کنند .

جاتروفا - گیاهی ناشناخته ، اما استراتژیک

- گیاهی با طول عمر 45 الی 50 ساله دارای ریشه 4متر عمودی مقاوم در مقابل خشکسالی در زمین های نامساعد و حتی حاشیه کویرها بعنوان گیاه بیابان زدا , وآبیاری خیلی کم حتی با استفاده از پساب شهر ها .در استانهای بوشهر - هرمزگان – سیستان و بلوچستان و قسمتی از استان گلستان قابل کشت می باشد. شرکت کرایسلر در هند تمام زمینهای نامرغوب آن کشور را زیر کشت برده و 220 مرکز تحقیقاتی دانشگاهی برای بهبود کشت جاتروفا در آن کشور ایجاد کرده و شرکت جی ام در غنا سرمایه گذاری عظیمی در تولید جاتروفا کرده اند . وبا توجه به میزان آلایندگی بسیار کم سوختهای گیاهی در مقایسه با سوختهای فسیلی در 20 سال آینده این نوع سوخت جای سوخت های فسیلی راخواهد گرفت .و با توجه به اینکه بعلت شرایط آب و هوائی در مکانهای بخصوص قابل کشت می باشد . کشورهای صنعتی در جاهای دیگر برای این منظور سرمایه گذاری می کنند .

1- دانه های جاتروفا حدودا 40% روغن دارد. روغن به دست اومده در هکتار جاتروفا 10 برابر بیشتر از روغن ذرت و 4 برابر بیشتر از روغن سویاست . گياه جاتروفا در برابر قارچها و حشرات مقاومت کند و به افت کش شيميايي نيازي ندارد. از هر هکتار مزرعه اين گياه،سالانه هزار وهشتصد ليتر روغن به دست مي آيدکه اين ميزان روغن از روغن به دست امده از کلزا و سويا در مساحتي مشابه بسيار بيشتر است. روغن به دست آمده در هکتار جاتروفا 10 برابر بیشتر از روغن ذرت و 4 برابر بیشتر از روغن سویا است
2 - گیاه جاتروفا گیاهی است که کاشت آن در زمین های خشک و شور بازدهی فراوان دارد و دانه های آن را می توان به سوخت های زیستی موتورهای دیزلی تبدیل کرد که آلودگی های آن بسیار کمتر از سوخت های فسیلی است و از آن می توان در تولید برق و سوخت مورد نیاز برای پخت و پز در خانواده های روستایی بسیار فقیر در مناطق خشک استفاده کرد.

3 - اشتغالزائی 10000نفر بصورت مستقتم و غیر مستقیم و فصلی در مرحله اول و درصورت توسعه کشت تا بالای 100000نفر می تواند اشتغال ایجاد نماید.

4 - Jatropha به دماهای بالاتر عادت داشته و رشد می کند و در خاکهای زهکشی شده به خوبی دریافت بارش به طور متوسط 300 تا 1000 میلی متر. در سال اول تا سوم و بازده حداکثر ازحدود سالهای 3 -5 را دارامی باشد .در آفریقا بیش از 1080 میلیون هکتار زمین مناسب برای رشد Jatropha Cursas وجود دارد.

5 - هزینه های کشت و تولید این گیاه برای استحصال هر تن روغن بین 150 تا 200 دلار است. این در حالی است که تحویل روغن آزاد آن در بندر هامبورگ بین 300 تا 400 دلار است.

6 - به گفته فائو سطح زیر کشت گیاه جاتروفا در سرتاسر جهان به نهصد هزار هکتار رسید ولی پیش بینی می شود تا سال دو هزار و پانزده , سطح زیر کشت این گیاه به دوازده میلیون و هشتصد هزار هکتار برسد.

7 –از پتانسیل صادراتی بسیار بالا بعلت نیاز روز افزون کشورهای صنعتی برخوداراست

8 - از روغن جاتروفا در ساخت محصولاتی همچون صابون و آفت کش ها استفاده کرد و در ضمن روغن این گیاه مصارف دارویی و پزشکی داشته و ضد سرطان می باشد.

9 - ریشه های جاتروفا در جستجوی آب به اعماق زمین نفوذ می کند و در سطح زمین نیز گسترده می شود لذا برای جلوگیری از فرسایش خاک بیسیار موثر است.

10 - هسته هاي اين گياه حاوي روغني است که پس از پالايش به سوخت تبديل مي شود.و تفاله آنها بعنوان خوراک دام ها استفاده می شود جارتروفا همچنين طلاي سبز صحرا لقب گرفته که در زمينهاي خشک و لم يزرع نيز قابل روييدن است و کشت ان زياني به زمينهاي حاصلخيز وارد نمي کند.

11 - روغن جاتروفا که خطوط هوایی ژاپن و قبلا هم هواپیماهای جامبو جت 747 Zealand Air New به عنوان سوخت انتخاب کردند، به دلیل داشتن ترکیبات سمی مثل لکتین و ساپونین و ترکیب سرطا ن زای phorbol مصرف خوراکی ندارد.

12 - - ویسکوزیته روغن جاتروفا وقتی حرارت می بیند کم می شه و مستقیما در موتورهای دیزلی قابل سوختن هستند.

13 - درختان کاشته شده به عنوان حصار و نرده از نزدیک شدن جوندگان و حیوانات به محصولات کاشته شده در داخل حصار جلوگیری می نماید.

14 – جاتروفا می تواند تحت شرایط نامطلوب رشد نماید و بعلت سمی بودن گیاه . توسط حیوانات خورده نمیشود، در مقابل خشکسالی و آفت گیاهان مقاومت زیادی دارد.

15 - با توجه به حمایت چند شرکت مرسدس بنز و بایر آلمان و برتیش پترولیوم انگلستان سطح زیر کشت این گیاه در برزیل به 000/200 هکتاری و در هندوستان با سرمایه گذاری یک شرکت اسپانیایی به 000/600 هکتار سیده است.

16 - کشت گیاه جاتروفا در دراز مدت می تواند باعث تبدیل زمین های لم یزرع به کشتزارهای حاصلخیز شود. برای مثال در ایالت گجرات هندوستان بیابان وسیعی وجود دارد که مساحت آن بیش از 40 هزار کیلومتر مربع است و در بین ساکنان منطقه به سرزمین مرده مشهور بود. در سال های اخیر کشت و توسعه این گیاه این سرزمین مرده را به کشترازی حاصلخیز تبدیل نموده است.

[تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

تصاویر این صفحه
تنظیمات

مطالب مرتبط


  1. جاتروفا

این پرونده را به اشتراک بگذارید :

Facebook Twitter Google LinkedIn

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
8 + 3 = ?