محور تواندهی یا PTO

Power Take Off که عبارت است از توان کشی از موتور به منظور راه اندازی دستگاه های ثابت زراعی یا دستگاه های پیرو تراکتور در زمین های کشاورزی ، که این امر بوسیله محور تواندهی انتهایی تراکتور مقدور است که توان مورد نیاز خود را از موتور دریافت میکند .

محور تواندهی یا PTO

شفت PTO

 
Power take off که عبارت است از توان کشی از موتور به منظور راه اندازی دستگاه های ثابت زراعی یا دستگاه های پیرو تراکتور در زمین های کشاورزی ، که این امر بوسیله محور تواندهی انتهایی تراکتور مقدور است که توان مورد نیاز خود را از موتور دریافت کرده که به صورت کاملا مکانیکی کار میکند و شامل تعدادی چرخ دنده است که میتواند به یکی از سه صورت زیر باشد :
 
    1- در این حالت که شفتهای ابتدایی به این صورت بوده اند ، توان خود را از قسمت جعبه دنده میگرفتند که در این صورت گردش این شفتها کاملا وابسته به حرکت کردن تراکتور بر روی زمین بوده است و سرعت گردش این شفت ها بوسیله یک سری چرخ تنظیم  میشده است ، که در یک دور موتور مشخص تامین میشده است .
 
    2- نوع دیگر این شفتها که به شفتهای LPTO معروف شدند و مخفف عبارت LIVE POWER TAKE OFF است از برتری خاصی نسبت به گونه قبلی خود برخوردار بوده که از یک کلاچ دومرحله ای بر روی تراکتور بهره میبرد که همین امر باعث شد تا بتوان از این قابلیت در هنگام توقف تراکتور بر روی زمین نیز استفاده کرد که در این حالت دو کلاچ بر روی فلایویل نصب میشود که در صورت خلاص شدن جعبه دنده اصلی به وسیله ی یک شفت تو در تو توان از موتور به شفت PTO انتقال یابد .
 
    3- این نوع شفت که خود نیز یک نوع دیگر از شفتهای   LPTOاست ، دارای یک جعبه دنده جداگانه بوده که در این صورت دارای کلاچ جداگانه هستند .
در بالا انواع محور های تواندهی  را بر اساس توان دریافتی از موتور دسته بندی کردم که میتوان آنها را بر اساس کاربردشان نیز دسته بندی کرد ، لازم به ذکر است که دسته بندی زیر در تراکتور های سال 1980 به بعد کاملا مورد استفاده قرار گرفته است:
 
    1- شفتهای موتور گرد:این گونه شفت ها را میتوان با استفاده از کلاچ قطع و وصل کرد و مربوط میشوند به ادواتی که برای استفاده از آنها یا نیازی به حرکت تراکتور نیست مانند دستگاه خرد کن یا اینکه حرکت بیمورد محور تواندهی در کار آنها اختلالی ایجاد نمیکند مانند دستگاه های برداشت .
 
    2- شفتهای چرخ گرد : این گونه شفت ها برای راه اندازی دستگاه هایی مورد استفاده قرار میگیرند که برای کار کردن آنها حتما مسافت طی شده تراکتور مورد نظر باشد مانند دستگاه های کوددهی و کارنده های خودکار  که در صورت کار کرد مداوم شفت دچار هدر رفت دانه ها میشوند .
 
دو کاربرد بالا در تراکتور های امروزی با استفاده از یک اهرم که در داخل کابین تعبیه شده است قابل تعیین است . 
 
به صورت کلی شفتهای PTO دارای دو نوع هزار خاره و دو نوع گردش هستند که با توجه به ادوات اتصالی قابل تغییر هستند . البته در بعضی اوقات از انواع دیگر شفتها نیز استفاده میشود که دارای دور در دقیقه متفاوت نسبت به حالات کلی هستند .
 
از نظر ظاهر این شفتها به دو دسته تقسیم میشوند :
    1- شفتها با هزار خاره های 6 خاره که با سرعت 540 دور در دقیقه میچرخد .
 
    2- شفتها با هزار خاره های 21 خاره که با سرعت 1000 دور در دقیقه میچرخد .
 
لازم به ذکر است که برای تغییر وضعیت در تراکتور های قدیمی حتما باید قسمت انتهایی تراکتور را باز میکردند تا بتوانند شفتها را با هم جابجا کنند ، اما در تراکتور های امروزی و مدرن تراکتورها معمولا دارای دو هزار خاره در عقب خود هستند که به وسیله یک اهرم داخل کابین ، کارور قادر به تعیین شفت مورد نظر است .
 
به دلیل اینکه محور تواندهی یکی از اجزای خارجی تراکتور محسوب میشود و هنگام استفاده در حال گردش است ، بسیار خطرناک بوده که یک سری تمهیدات هنگام استفاده را میطلبد از جمله درپوش فلزی هنگام استفاده نکردن از شفت ، قاب دور شفت ، قاب پلاستیکی که بر روی شفت قرار میدهند تا از برخورد بدن یا لباس با شفت در حال گردش جلوگیری شود  و . . . ، حتما هنگام کار با محور توان دهی باید توجه داشت که از استفاده از آویزهایی مانند گرنبند و یا شال گردن باید خودداری نمود و حتما از روپوش کار استفاده نمود .
 

 

 

 

گلخانه

 

 

گلخانه

·         مشخصات یک گلخانه خوب، طبقه بندی گلخانه ها ازنظر کاربرد، تجهیزات مهم گلخانه ای، اصول راه اندازی گلخانه و...

 

 

کشت خیار گلخانه ای

 

 

کشت خیار گلخانه ای

·         پس از انتخاب بذر باید فکر نحوه کشت باشیم به طور کلی در مقابل ما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. یکی کشت مستقیم و کشت به صورت خزانه که از این دو راه به خاطر ...

 

 

قلمه زدن شمعدانی

 

 

ساخت گلخانه

بیشتر شمعدانی ها را اگر بحال خود بگذارند یک ساقه اصلی می دهد و وقتی این ساقه رشد کافی کرد...

 

 

گلخانه داری

 

 

گلخانه داری

·         مجموعه ای از تجربه های گلخانه داری که بکارگیری هر یک از این تجربیه میتواند مانع از بروز اشتباعات یا ضررهای مالی زیاد برای یک گلخانه دار شود. این تجارب بعضا با صرف هزینه های کلان به دست آمده است و ...

 

 

محصولات گلخانه ای

 

 

محصولات گلخانه ای

·         بدون شک انتخاب نوع محصول مورد کاشت نقش بسزایی در سودآوری یا بعضا ضرردهی گلخانه خواهد داشت. شما ممکن است قبل از احداث گلخانه محصول خاصی مورد نظرتان باشد و بر اساس کشتی که از آن محصول خواهید داشت...

 

 

پرورش بلدرچین

 

 

پرورش بلدرچین

·         بلدرچین دارای مقاومت خوبی نسبت به شرایط نامساعد محیطی بوده و در محیطهای مختلف به راحتی سازگار می گردند. این پرندگان سریعاٌ رشد می کنند بطوریکه سن بلوغ در این پرندگان . . .

 

 

پرورش گل

 

 

پرورش گل

·         چه چیزهایی به رشد گیاه آسیب میزند؟ نور و هوا، آب و گرما، خاک مناسب از جمله عواملی است که سبب رشد و گلدهی گیاه می شوند. نور زیاد، نوسانات شدید دمای هوا یا ...

 

 

 

آبیاری سطحی

 

 

آبیاری سطحی

·         آبیاری سطحی يكی از رايج ترين سیستم های آبیاری در جهان و کشور ماست. براساس آمار، بیش از 95درصد اراضی کشور، در حال حاضر تحت روش سیستم آبیاری سطحی است.راندمان فعلی آبیاری سطحی در کشور . . .

 

 

 

کشت کلزا

 

 

کشت کلزا

·          اين محصول روغني از نظر متوسط عملكرد روغن جهاني از رتبه پنجم به رتبه سوم صعود كرده است كه كشورهاي اروپائي و كانادا و چين و هند قسمت اعظم روغن خود را از آن تهيه مي‌كنند.  به دليل وجود گونه هایي با خصوصيات متفاوت . . .

 

 

 

مطالب مرتبط

  [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
  شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

  تصاویر این صفحه
  تنظیمات

  یادداشت کاربران
  درج یک یادداشت :
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  3 + 4 = ?