قلمه زدن گل

بدین گونه که شما میتوانید بوسیله عمل قلمه کردن بوته گل خود را به تعداد زیاد تری در باغچه خانه خود گسترش دهید ، برای این منظور میتوانید از . . .

قلمه زدن گل

قلمه گل

بدین گونه که شما میتوانید بوسیله عمل قلمه کردن بوته گل خود را به تعداد زیاد تری در باغچه خانه خود گسترش دهید ، برای این منظور میتوانید از مقاله قلمه زدن موجود در همین وب سایت استفاده کنید و در ادامه به مطالب زیر نیز حتما توجه نمایید . . .

 

قلمه قسمتي از شاخه،برگ يا ريشه است که از گياه مادري جدا ميشود ودر شرايط مساعد جهت ريشه زايي قرارميگيرد . حال با توجه به تمایل افراد به پرورش گل در خانه در این قسمت به همین موضوع میپردازیم و لازم به ذکر است که در این مقاله فقط نحوه آماده سازی قلمه ها برای کاشت در ماه اسفند آموزش داده میشود .

 

وقتی قلمه ها را از گیاه جدا میکنیم مهمترین موضوع در این بین ریشه دهی آنهاست که این کار توسط آنزیمی به نام اکسین صورت میگیرد ، اکسین وظیفه تحریک گیاه در جهت ریشه دهی را بر عهده دارد که هم این ماده توسط خود گیاه تولید میشود و هم اینکه میتوان آن را از بازار تهیه نمود ، لازم به ذکر است که حتما نیاز به تهیه این ماده از بازار نیست و ما میتوانیم با مراقبت های دیگر درصد ریشه دهی قلمه های خود را تا حد مطلوبی افزایش دهیم ولی با این حال میتوان با تهیه آن از بازار و مخلوط کردن آن با آب پایین قلمه ها (محل ریشه دهی) را درون ظرف حاوی اکسین نموده و به گیاه در جهت ریشه دهی کمک کنیم ولی به این معنا نیست که با این کار حتما قلمه در موعد مقرر اقدام به ریشه دهی کرده و ما میتوانیم پس از آن منتظر گلدهی باشیم زیرا عواملی چون دما و رطوبت نیز در این بین بی تاثیر نیستند که پس از مدتی اهمیت خود را در این بین بروز میدهند .

 

پس از آغشته کردن قلمه ها به اکسین حال باید قلمه ها را به یکی از چند صورت زیر به شرایطی چون دمای بین 4 تا  7 درجه یا همان دمای یخچال و رطوبت محیطی بالای 95 % یا حتی المقدور باید اطراف قلمه ها کاملا خیس باشند و محیطی کاملا تاریک دست پیدا کرد :

1- ایچاد چاله هایی درون زمین و قرار دادن تعدادی از قلمه ها درون خاک و پرکردن آن با ماسه کاملا خیس ، باید توجه داشت که قلمه باید به صورت کامل در خاک مدفون شود .

 

2- پیچاندن قلمه ها در گونی های خیس و قرار دادن آن ها در خاک مانند حالت قبل 

 

3- قرار دادن افقی قلمه ها در ظرفهای حاوی خاک و پوشاندن آنها بوسیله ماسه خیس و قرار دادن آنها در داخل یخچال 

 

باید توجه داشت که با توجه به شرایط محیطی فوق شما میتوانید هرگونه ابتکار عملی را در این بین بروز دهید  . . .

پس از انجام یکی از راه های بالا باید تا فصل اسفند منتظر بمانید و در آن زمان با خارج کردن قلمه ها اقدام به کاشت آنها نمایید ، سپس میتوانید در بهار انتظار باغچه ای رنگارنگ از انواع گل ها را در خانه خود داشته باشید . 

 

لازم به ذکر است که شما میتوانید با ایجاد شرایط محیطی مانند بهار  در همین الان داخل آپارتمان خود و کاشتن قلمه ها در داخل خاک گلدون و قرار دادن ظروف پلاستیکی بر روی آن ها خیلی زود تر باعث ریشه دهی قلمه شوید .

 

 

 

 

گلخانه

 

 

گلخانه

·         مشخصات یک گلخانه خوب، طبقه بندی گلخانه ها ازنظر کاربرد، تجهیزات مهم گلخانه ای، اصول راه اندازی گلخانه و...

 

 

کشت خیار گلخانه ای

 

 

کشت خیار گلخانه ای

·         پس از انتخاب بذر باید فکر نحوه کشت باشیم به طور کلی در مقابل ما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. یکی کشت مستقیم و کشت به صورت خزانه که از این دو راه به خاطر ...

 

 

قلمه زدن شمعدانی

 

 

ساخت گلخانه

بیشتر شمعدانی ها را اگر بحال خود بگذارند یک ساقه اصلی می دهد و وقتی این ساقه رشد کافی کرد...

 

 

گلخانه داری

 

 

گلخانه داری

·         مجموعه ای از تجربه های گلخانه داری که بکارگیری هر یک از این تجربیه میتواند مانع از بروز اشتباعات یا ضررهای مالی زیاد برای یک گلخانه دار شود. این تجارب بعضا با صرف هزینه های کلان به دست آمده است و ...

 

 

محصولات گلخانه ای

 

 

محصولات گلخانه ای

·         بدون شک انتخاب نوع محصول مورد کاشت نقش بسزایی در سودآوری یا بعضا ضرردهی گلخانه خواهد داشت. شما ممکن است قبل از احداث گلخانه محصول خاصی مورد نظرتان باشد و بر اساس کشتی که از آن محصول خواهید داشت...

 

 

پرورش بلدرچین

 

 

پرورش بلدرچین

·         بلدرچین دارای مقاومت خوبی نسبت به شرایط نامساعد محیطی بوده و در محیطهای مختلف به راحتی سازگار می گردند. این پرندگان سریعاٌ رشد می کنند بطوریکه سن بلوغ در این پرندگان . . .

 

 

پرورش گل

 

 

پرورش گل

·         چه چیزهایی به رشد گیاه آسیب میزند؟ نور و هوا، آب و گرما، خاک مناسب از جمله عواملی است که سبب رشد و گلدهی گیاه می شوند. نور زیاد، نوسانات شدید دمای هوا یا ...

 

 

 

آبیاری سطحی

 

 

آبیاری سطحی

·         آبیاری سطحی يكی از رايج ترين سیستم های آبیاری در جهان و کشور ماست. براساس آمار، بیش از 95درصد اراضی کشور، در حال حاضر تحت روش سیستم آبیاری سطحی است.راندمان فعلی آبیاری سطحی در کشور . . .

 

 

 

کشت کلزا

 

 

کشت کلزا

·          اين محصول روغني از نظر متوسط عملكرد روغن جهاني از رتبه پنجم به رتبه سوم صعود كرده است كه كشورهاي اروپائي و كانادا و چين و هند قسمت اعظم روغن خود را از آن تهيه مي‌كنند.  به دليل وجود گونه هایي با خصوصيات متفاوت . . .

 

 

 

مطالب مرتبط

  [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
  شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :
  تنظیمات

  این پرونده را به اشتراک بگذارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  یادداشت کاربران
  درج یک یادداشت :
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  3 + 8 = ?