سیب

سیب از اولین میوه هایی است که بشر از دوران ماقبل تاریخ و شروع دوران کشت و زرع، آن را شناخته و از آن استفاده کرده است. تصور می شود که سیب اهلی از غرب آسیا، شرق اروپا و جنوب غربی چین، هندوستان و آمریکای شمالی است.

سیب

گیاه شناسی سیب

سیب از اولین میوه هایی است که بشر از دوران ماقبل تاریخ و شروع دوران کشت و زرع، آن را شناخته و از آن استفاده کرده است. تصور می شود که سیب اهلی از غرب آسیا، شرق اروپا و جنوب غربی چین، هندوستان و آمریکای شمالی است. اگرچه بعضی از گونه های سیب در برابر سرما مقاوم نیستند، سیب اهلی یکی از مقاوم ترین میوه های منطقه معتدله است.
سیب درختی از خانواده گلسرخیان و از جنس Malus است. در حال حاضر 35 گونه مختلف سیب در دنیا شناخته شده است. بیشترین آنها از نوع سیب های میوه ریز یا زینتی هستند. حدود 15 گونه آن از گونه های اولیه اند، که 2 گونه آن از اروپا، 4 گونه از آمریکای شمالی و بقیه از آسیا هستند. اغلب ارقام اهلی سیب از M. pumilla mill. که سیب معمولی اروپاست، مشتق شده اند.
میوه سیب و گلابی از میوه های شفت مانند؛ یعنی، بخش بیرونی (برون بر و میان بر) آنها گوشتی و بخش درون چرمی است. در برش یک سیب، دانه ها در وسط قرار گرفته و با درون بر چرمی احاطه شده اند.
 
سیب
 

اقلیم مناسب سیب

سیب، یکی از درختان میوه معتدله است که از گونه های وحشی موجود در آسیا و اروپا به دست آمده است و از حدود 2000 سال قبل از میلاد توسط بشر کشت میشده است. متاسفانه در ایران هیچ نوشته مستندی درباره سابقه کاشت سیب مشاهده نشده است؛ ولی شک نیست که با وجود درختان سیب بومی در این در قسمت از دنیا، ساکنین اولیه این فلات از قدیمی ترین و باستانی ترین پرورش دهندگان درختان میوه از جمله سیب بوده اند . سیب از بخش غربی آسیا و جنوب روسیه (قفقاز) و اروپا، ابتدا به صورت بذر و بعد ها پاجوش و پیوند، در اروپا و آسیا تکثیر شده است.
تنوع زیاد و سازگاری آب و هوایی سیب باعث شده تا یان درخت وسیع ترین میوه کشت شده در منطقه معتدله باشد. بعضی از ارقام سیب در 70 روز می رسند، و برخی دیگر 180 روز یا بیشتر برای رسیدن لازم دارند. همچنین در برخی از ارقام سیب تناوب باردهی(سال آوری) شدید است؛ مانند سیب لبنانی زرد و در بعضی دیگر سال آوری خفیف بوده و در سال هایی که محصول زیاد باشد، در سال بعد مقدار آن کاهش می یابد. معمولا در ارقامی از سیب که تناوب باردهی دارند، بیش از 90 درصد از جوانه های انتهایی قادر به تشکیل گل هستند؛ اما در ارقامی که همه ساله محصول می دهند، این نسبت به 20 درصد کاهش می یابد. در ضمن برخی از ارقامی که همه ساله محصول می دهند، معمولا بیشتر گل ها روی شاخه تشکیل می شوند؛ مانند رقم "رم بیوتی"؛ اما ارقامی که سال آوری دارند، قسمت بیشتر جوانه های گل روی مهمیز یا سیخک ها تشکیل می شوند؛ مانند، رقم "ویلثی".
 
برگرفته از کتاب ارقام و پایه های درختان میوه مناطق معتدله
 
[تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :
تنظیمات

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
3 + 4 = ?