درباره تراکتور

ریشه لغوی واژه تراکتور یه کلمه انگلیسی به معنای کشنده است که ریشه آن Tratiox به معنای کشش است . دید کلی این کلمه به ماشینهایی اطلاق میشود که جهت کشیدن یک بار یا یک وسیله بکار می روند . در واقع تراکتور وسیله ایست که برای تامین قدرت نیاز جهت کشیدن وسایل و تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرد . مثلا تراکتور هایی با عنوان تراکتور های صنعتی و یا راهسازی نیز وجود دارند.

درباره تراکتور

ریشه لغوی

واژه تراکتور یه کلمه انگلیسی به معنای کشنده است که ریشه آن  Tratiox به معنای کشش است .
 
دید کلی
این کلمه به ماشینهایی اطلاق میشود که جهت کشیدن یک بار یا یک وسیله بکار می روند . در واقع تراکتور وسیله ایست که برای تامین قدرت نیاز جهت کشیدن وسایل و تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرد . شاید اکثریت مردم با شنیدن کله تراکتور ذهنشان به کشاورزی و کاربرد این وسیله در کشاورزی معطوف گردد ، لیکن لازم است بدانیم که تراکتورها دارای انواع گوناگونی می باشند . مثلا تراکتور هایی با عنوان تراکتور های صنعتی و یا راهسازی نیز وجود دارند.
 
تراکتور یکی از قدیمی‌ترین ماشین‌های مولد نیرو است که در کارهای کشاورزی به کار گرفته شده است. روز به روز، ساختمان این خودرو تکمیل‌تر می‌شود. قدرت کار تمام تراکتورها با هم برابر نیست. امروزه متناسب با هر کاری، تراکتور ویژه آن ساخته شده است. تراکتور از متداول‌ترین ماشین‌های کشاورزی است. در تمام نقاط دنیا کم و بیش از این خودرو استفاده می‌شود.
 
پیشینه
‎ پیدایش ماشین‌های کشش (تراکتورها) به شکل امروزی در حدود ۱۰۰ سال قبل آغاز شد. ‎نمونه‌های اولیه ‏تراکتورها برای استفاده در مزارع و به منظور کشیدن وسایل کشاورزی‎ ‎مثل گاو آهن مورد استفاده قرار ‏می‌گرفتند‎. ‎ در این انواع اولیه برای تامین کردن توان مورد نیاز تراکتور از یک‎ ‎موتور بخار‎ ‎استفاده می‌شد. این موتور ‏بخار‎ ‎برای آنکه کار کند به مقادیر زیادی‎ ‎آب‎ ‎و‎ ‎ذغال سنگ‎ ‎نیاز داشت. بنابراین این‎ ‎تراکتورهای اولیه بسیار ‏بزرگ بودند و نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی داشتند بطوری‎ ‎که گاهی برای به حرکت درآوردن و استفاده ‏از یک تراکتور، موتور بخار به ۱۵ نفر‏‎ ‎کارگر‎ ‎نیاز بود. این مدلهای اولیه تراکتور‎ ‎دارای چرخهای بسیار بزرگ ‏فلزی بودند که می‌توانستند وزن بسیار زیاد تراکتور را تحمل‎ ‎نمایند. البته فلزی بودن‎ ‎چرخهای تراکتور‎ ‎باعث کاهش سرعت ماشین می‌شد‏‎. ‎بنابراین در نمونه‌های بعدی و مدرن‌تر از چرخهای لاستیکی ‏استفاده شده است‎.‎
سیر تکاملی تراکتورها با اختراع‎ ‎موتورهای درون سوز‎ ‎روند سریعتری را پیدا کرد‎ ‎و البته در کنار این اختراع ‏که باعث اضافه شدن توان تراکتورها شد، متعلقات و‎ ‎مکانیسم‌های پیچیده‌ای نیز مختص تراکتورها ‏طراحی و استفاده شده است، که نتیجه آن‎ ‎ساخت‎ ‎تراکتورهای بسیار مدرن‎ ‎و همه کاره در حال‎ ‎حاضر ‏است‎.‎
 
ساختمان تراکتور
اصول ساختمان تراکتور مانند سایر خودروهاست، با این تفاوت که در ساختمان آن از وسایل ظریف و زینتی کمتر استفاده شده است و تا آنجایی که امکان داشته از ظرافت آن کم کرده و بر قدرت و استحکام قسمت‌های مختلف آن افزوده‌اند. تراکتورهای امروزی‎ ‎همگی به موتورهای درون سوز که از‎ ‎سوخت‌های فسیلی (‎بنزین‎ ‎،‎ ‎گازوئیل‎ ‎،‎ ‎گاز مایع‎(‎ استفاده می‌کنند، مجهز هستند. ‎موتورهای این تراکتورها برای تولید توان از سوزاندن این سوخت‌ها استفاده می ‏کنند. ‎این ماشینها (تراکتورها) دارای یک سری سیستم‌های مجزا ولی متصل به همدیگر می‌باشند‎ ‎که باعث ‏می‌شوند انرژی ذخیره شده در سوخت‌های فسیلی به انرژی مفیدی که کار انجام‎ ‎می‌دهد، تبدیل شوند. این ‏سیستم‌ها عبارتند از‎:
سیستم تبدیل‎ ‎انرژی سوخت‎ ‎به‎ ‎انرژی‎ ‎جنبشی (‎موتور‎)
سیستم انتقال نیرو‎ ‎
سیستم هیدرولیکی‎ ‎
سیستم الکتریکی‎ ‎
سیستم کنترل بار (کنترل کشش‎)
سیستم فرمانگیری‎ ‎
سیستم تواندهی‎ ‎‎
 
اندازه‌ها
تراکتورهای کشاورزی‎ ‎دارای انواع گوناگونی‎ ‎می‌باشند. اندازه آنها از تراکتورهای دوچرخ کوچک گرفته که دارای ۱۰ ‏اسب بخار قدرت‎ ‎می‌باشند. تا تراکتورهای بزرگ کمرشکن ۸ چرخ که دارای بیش از ۵۰۰ اسب بخار قدرت‎ ‎می‌باشند، تغییر می‌کند. این گوناگونی و تنوع زیاد تراکتورها به خاطر گوناگونی و‎ ‎تنوع زیاد کارهایی است که به کمک این ‏وسیله انجام می‌پذیرد. بر این اساس تراکتورها‎ ‎را بر مبنای نحوه کاربرد طبقه بندی می‌کنند.
طبقه بندی ‏تراکتورها:
تراکتورهای همه کاره، معمولی‎ ‎
تراکتور چرخ‌زنجیری‎
تراکتور شاسی‌بلند‎
تراکتور باغبانی ‎ ‎
تراکتور چمن زنی ‎ ‎
تراکتورهای حمل تنه درخت از‎ ‎جنگل‎ ‎
تراکتورهای بارکن یا‎ ‎بیل مکانیکی‎ ‎
تراکتور دستی‎ ،‎تیلر‎ ‎
انواع تراکتورهای چهار چرخ محرک‎ ‎
این نوع تراکتور در سه نوع رومانی فرکوسن و جاندیئرمیباشد
 
کاربرد
از تراکتور در بسیاری از کارهای کشاورزی مانند: شخم زدن، درو کردن، دندانه زدن، تسطیح، بذر افشانی، نرم کردن خاک، سم پاشی، بار کشی و ... استفاده می‌شود.
برای بکارگیری و استفاده نیروی ایجاد شده توسط تراکتور‎ ‎یک سری پیش بینی‌ها در نحوه ساخت این وسیله انجام ‏شده است. در پشت این وسیله‎ ‎جاهایی تعبیه شده است که بتوان وسایل مربوط به‎ ‎کشاورزی‎ ‎مثل‎ ‎گاو آهن‎ ‎یا‎ ‎دیسک‎ ‎را به آنجا متصل‎ ‎کرد و کشید. از تراکتورها برای کارهای دیگر نظیر‎ ‎حمل و‎ ‎نقل‎ ‎نیز استفاده می‌شود. ‏ حتی اگر هیچ باری هم به تراکتور متصل نباشد، حداقل این‎ ‎وسیله می‌تواند خود‎ ‎راننده‎ ‎را جابجا کند. کاربردهای ‏تراکتور را‎ ‎می‌توان بصورت زیر بر شمرد‎.
* وسیله کشنده‎:
ادواتی مثل گاوآهنها، دیسک‌های سنگین و غیره به مالبند تراکتور‎ ‎قلاب شده و بوسیله آن کشیده‎ ‎می شوند‎.‎
* تامین کننده حرکت دورانی‎:
برخی از ماشینهایی که به تراکتور وصل می‎ ‎شوند خود دارای قسمت‌های متحرک داخلی هستند که ‏برای تامین نیروی مورد نیاز آنها به‏‎ ‎تراکتور متکی می‌باشند. مثل:کمباین‌های کششی‎ ‎،‎ ‎دروگرها‎ ‎و‎ ‎چاپرها‎
* راه اندازی ماشینهای ثابت‎:
گاهی برای تامین توان مورد نیاز ماشینهای ثابت از‎ ‎قبیل‎ ‎آسیابها‎ ‎،‎ ‎پمپ‌های آبیاری‎ ‎،‎ ‎ژنراتورهای برق‎ ‎،‎ ‎خرمن‌کوب‌ها‎ ‎و غیره از تراکتور استفاده می‎ ‎شود‎.‎
* استفاده به عنوان‏‎ ‎بیل مکانیکی‎ ‎یا‎ ‎جرثقیل‎:
چنانچه تجهیزات لازم به یک‎ ‎تراکتور اضافه شود، می‌تواند به عنوان بیل مکانیکی یا جرثقیل از آن استفاده ‏شود‎. ‎
طبقه بندی انواع تراکتور 
از آنجایی که کاربرد تراکتور در دنیای امروز بسیار گسترده است ، تراکتورهایی که ساخته می شوند دارای توان ، اندازه و طرح های متفاوتی هستند .تحول تدریجی تراکتور ، موجب به وجود آمدن طبقه بندیهای گوناگون برای آن شده است . تراکتورهای ساخته شده امروزی ممکن است به روش زیر طبقه بندی شوند :
الف- بر اساس تامین خاصیت کششی و خودرو بودن
1- تراکتور های چرخ دار 
- تراکتور های سه چرخ که چرخ جلو آنها تک چرخ یا جفت چرخ است .
- تراکتورهای چهار چرخ معمولی که هر یک از چرخهای محرک عقب آنها از یک یا دو چرخ تشکیل شده و ارتفاع محور چرخهای جلو آنها در حد متداول یا زیادتر است .
- تراکتور های سنگین کار که دارای دو یا چهار چرخ محرک هستند .
2- تراکتور های زنجیری
ب- بر اساس موارد استفاده
1- تراکتورهای عمومی یا تراکتور های خدماتی
2- تراکتورهای همه کاره یا تراکتور های ردیف کار
3- تراکتور های پا بلند یا شاسی بلند
4- تراکتورهای باغی
5- تراکتورهای صنعتی
6- تراکتورهای یونیورسال
7- تراکتور های باغچه ای و تراکتور های چمن زن
8- تراکتور های دوچرخ یا تیلر های موتوری
ج- بر اساس نوع شاسی یا قاب
1- تراکتور های با شاسی
2- تراکتور های نیم شاسی
3- تراکتور های بدون شاسی
 
منبع: مهندسین ایران
مطالب مرتبط

 1. نکاتی که کارور تراکتور باید با آنها آشنا باشد
 2. عوامل موثر در حوادث مربوط به تراکتور
 3. چگونه بهترین تراکتور را انتخاب کنیم؟
 4. نکات ابتدایی ایمنی کار با تراکتور
 5. متناسب بودن تراکتور و وسایل ضمیمه
 6. صندلی استاندارد تراکتور
[تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

تصاویر این صفحه
تنظیمات

یادداشت کاربران
 • سانتین [ERMEYA_ZKH ]
  0 0
  بهتره جدیدترین تراکتور های موجود در بازار و دنیا رو نشون بدید
درج یک یادداشت :
نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
4 + 8 = ?