جاتروفا

در تمامی موارد جاتروفا یک بوته بلند یا درخت کوتاه است که میتواند تا 6 متر ارتفاع بگیرد.جاتروفا به خانواده فرفیون (افروبیاسه)تعلق دارد.طول عمر آن 50 سال است.این درخت با چوب نوع deciduous و بابرگهای بدون ریزش در شرایط تنش زا است.گیاه برگهای سبز با طول و پهنای 6 تا 15سانتیمتر است.گیاهان جاتروفا نمایش معماری متفاوتی دارند که شامل یک گیاه با حداقل شاخه یا بدون شاخه ، تا یک گیاه که از پایین دارای شاخه زیاد است.

جاتروفا

 

گیاه شناسی

در تمامی موارد جاتروفا یک بوته بلند یا درخت کوتاه است که میتواند تا 6 متر ارتفاع بگیرد.جاتروفا به خانواده فرفیون (افروبیاسه)تعلق دارد.طول عمر آن 50 سال است.این درخت با چوب نوع  deciduous و  بابرگهای بدون ریزش در شرایط  تنش زا است.گیاه برگهای سبز با طول و پهنای 6 تا 15سانتیمتر است.گیاهان جاتروفا نمایش معماری متفاوتی دارند که شامل یک گیاه با حداقل شاخه یا بدون شاخه ، تا یک گیاه که از پایین دارای شاخه زیاد است.شاخه های جاتروفا حاوی یک لاتک سفید ومهم هستند که لکه های قهوه ایی آزاد  میکند که به سختی پاک میشوند.سیستم ریشه در گیاه جاتروفا خوب گسترش یافته است ، با ریشه های در حال رشد به صورت جانبی و عمودی در لایه های عمیق خاک .این گیاه تک پایه (نروماده) بوده و شکل میوه در انتهای شاخه ها در خوشه های 20-5 ، شبیه یک توپ راگبی است که حدود 40 میلی متر طول دارد.هر میوه سه دانه دربردارد اگرچه بطور اتفاقی ممکن است 4یا5 دانه داشته باشد . دانه ی جاتروفا شبیه لوبیای سیاه است و حدود 18 میلی متر طول و حدود 12 میلی مترعرض  و10 میلی متر ضخامت دارد . این ابعاد در دانه های با زادگاه یا گونه های مختلف ، متفاوت است . وزن دانه بین 5/0 تا8/0 گرم است ، که تعداد آنها در یک کیلوگرم حدود 1333 دانه است . دانه ها دارای اجزای مختلف سمی و غیر قابل خوردن هستند.این دانه ها شامل پوسته سخت با 37%وزن و یک هسته سفید نرم با 63% وزن دانه را دارا هستند.دانه خشک حاوی رطوبت حدود7%و حاوی 32 تا40  درصد از کل دانه ، روغن است ، با یک میانگین 34%عملا تمام روغن داخل هسته دانه است.

 

توضیحات:بوم شناسی

بعضی ها بر این باورند که جاتروفا یک علف هرز است ، به دلیل تکثیر سخت این گیاه توسط خودش این گیاه ، یک گونه تهاجمی  محسوب نمی شود .دانه ها از میوه هایی که بر رو زمین اطراف گیاه مادر می افتد به ندرت میرویند و گسترش پیدا میکند .بدلیل اینکه میوه و دانه ها سمی بوده و خوردنی نیستند و اگرچه جاتروفا بطور طبیعی متفرق نیست ، بوسیله حیوان ها نیز جمع آوری نمیشوند.جاتروفا یک گیاه انعطاف پذیر است و با وضعیت های محیطی زیادی میتواند همسان شود . مکانیزم زنده ماندن آن ، باعث میشود که بتواند دوره های تنش زای هوای سرد و خشکی های سخت با نور آفتاب کم  را تحمل کند .جاتروفا میتواند ماده غذایی خود را از برگهایش تامین کند و آنها را در ساقه و ریشه هایش ذخیره کند.برگها از وقتی که زرد میشوند شروع به ریختن میکنند،ساقه ها سبز میمانند و به فتوسنتز ادامه میدهند ، در این وضعیت گیاه میتواند به صورت خوابیده تا یک سال زنده بماند.در بعضی موارد جاتروفا به طور طبیعی یک همزیستی با میکوریز(یک نوع ویژه از قارچ)که باعث افزایش جذب مواد غذایی و آب  از داخل خاک میشود پیدا میکند.این همزیستی در مواقع طبیعی رخ میدهد و در کاشت تجاری رخ نمیدهد مگر اینکه به صورت مصنوعی ایجاد شود.

 

توزیع جغرافیایی

جاتروفا از آمریکای مرکزی و بخشهای شمالی آمریکای جنوبی یافت شده و در مناطق استوایی دیگر ، بوسیله دریانوردان اروپایی از قرن 16 به بعد توزیع شده است. فعلا در مناطق استوایی جهان کشت میشود.

 

تاریخ جاتروفا و کاربردهای فعلی

اسناد تاریخی نشان می دهند که جاتروفا بوسیله هندیهای بومی آمریکای مرکزی و شاید آمریکای جنوبی به صورت سنتی در داروهای گیاهی استفا می شده. دانه های جاتروفا به صورت اقتصادی در جزایر« کابو وردر» قبلا در سال 1836 تولید شده اند. دانه ها به پرتقال و فرانسه  صادر شده اند و روغن آن برای چراغهای خیابان و صابون استفاده شده اند.به دلیل سمی بودن برگها و رشد سریع آنها و حالت ارتجاعی و عدم استفاده آنها توسط احشام برای پرچین ها از آنها استفاده میشود . کاربردهای زیاد دیگری برای جاتروفا وجود دارد.

 

جاتروفا و پیشرفت محلی

جاتروفا در سیستمهای سنتی در کشورهای در حال توسعه میتواند به صورت یکپارچه به عنوان حصار زنده در اطراف مزارع کشاورزی استفاده شود یا یک به عنوان پوشش گیاهی برای جلوگیری از فرسایش استفاده شود.وقتی که کیک پرس شده (بقایای باقی مانده از گیاه بعد از فرآیند روغن گیری و...) به مزارع بازگردانده میشود  یک بازیافت پایدار مواد غذایی و خاک انجام میشود. تولید دانه ها و پروسه داخلی توسعه زیست سوخت باعث افزایش فرصت شغلی میشود. سوخت جاتروفا میتواند هم برای  برق و هم حمل ونقل استفاده شود و میتواند به کمیته های انرژی محلی استقلال بخشد. هر زیست سوخت اضافی میتواند فروخته شود.همچنین روغن میتواند برای تولید صابون استفاده شود ، توسعه یک فعالیت پرسود روستایی محصولات جاتروفا باید فقط موقعی که زمین کافی برای محصولات غذایی محلی باشد راه اندازی شود . کشت مخلوط جاتروفا با محصولات غذایی یک گزینه خوب است ، سرمایه گزاری اضافی در کشاورزی به همان میزان محصولات غذایی را افزایش میدهد.

 

 

هندبوک تخصصی گیاه جاتروفا نوشته شده توسط وزیر محیط زیست کشور هلند

 

 

 

 

گلخانه

 

 

گلخانه

·         مشخصات یک گلخانه خوب، طبقه بندی گلخانه ها ازنظر کاربرد، تجهیزات مهم گلخانه ای، اصول راه اندازی گلخانه و...

 

 

کشت خیار گلخانه ای

 

 

کشت خیار گلخانه ای

·         پس از انتخاب بذر باید فکر نحوه کشت باشیم به طور کلی در مقابل ما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. یکی کشت مستقیم و کشت به صورت خزانه که از این دو راه به خاطر ...

 

 

قلمه زدن شمعدانی

 

 

ساخت گلخانه

بیشتر شمعدانی ها را اگر بحال خود بگذارند یک ساقه اصلی می دهد و وقتی این ساقه رشد کافی کرد...

 

 

گلخانه داری

 

 

گلخانه داری

·         مجموعه ای از تجربه های گلخانه داری که بکارگیری هر یک از این تجربیه میتواند مانع از بروز اشتباعات یا ضررهای مالی زیاد برای یک گلخانه دار شود. این تجارب بعضا با صرف هزینه های کلان به دست آمده است و ...

 

 

محصولات گلخانه ای

 

 

محصولات گلخانه ای

·         بدون شک انتخاب نوع محصول مورد کاشت نقش بسزایی در سودآوری یا بعضا ضرردهی گلخانه خواهد داشت. شما ممکن است قبل از احداث گلخانه محصول خاصی مورد نظرتان باشد و بر اساس کشتی که از آن محصول خواهید داشت...

 

 

پرورش بلدرچین

 

 

پرورش بلدرچین

·         بلدرچین دارای مقاومت خوبی نسبت به شرایط نامساعد محیطی بوده و در محیطهای مختلف به راحتی سازگار می گردند. این پرندگان سریعاٌ رشد می کنند بطوریکه سن بلوغ در این پرندگان . . .

 

 

پرورش گل

 

 

پرورش گل

·         چه چیزهایی به رشد گیاه آسیب میزند؟ نور و هوا، آب و گرما، خاک مناسب از جمله عواملی است که سبب رشد و گلدهی گیاه می شوند. نور زیاد، نوسانات شدید دمای هوا یا ...

 

 

 

آبیاری سطحی

 

 

آبیاری سطحی

·         آبیاری سطحی يكی از رايج ترين سیستم های آبیاری در جهان و کشور ماست. براساس آمار، بیش از 95درصد اراضی کشور، در حال حاضر تحت روش سیستم آبیاری سطحی است.راندمان فعلی آبیاری سطحی در کشور . . .

 

 

 

کشت کلزا

 

 

کشت کلزا

·          اين محصول روغني از نظر متوسط عملكرد روغن جهاني از رتبه پنجم به رتبه سوم صعود كرده است كه كشورهاي اروپائي و كانادا و چين و هند قسمت اعظم روغن خود را از آن تهيه مي‌كنند.  به دليل وجود گونه هایي با خصوصيات متفاوت . . .

 

 

 

[تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :
تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگذارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  برچسب ها

  جاتروفا

  دانه روغنی

  مرتع

  گیاه پرچینی

  زیست سوخت


  یادداشت کاربران
  • Guest [Mohammadgfr(at)yahoo.com]

   0 0

   سلام برای خرید این گیاه به کجا می شود مراجعه کرد در ایران

  درج یک یادداشت :

  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  4 + 3 = ?