تکثیر سانسوریا بوسیله قلمه برگ

سانسوریا چند ساله و همیشه سبز است، برگ های شمشیری و کشیده ای به رنگ سبز دارد.در انگلیس به آن زبان مادر شوهر نیز میگویند.اقلیم اصلی این گیاه غرب آفریقا است...

تکثیر سانسوریا بوسیله قلمه برگ

تکثیر سانسوریای ابلق با قلمه زدن برگ
تکثیر سانسوریا
سانسوریا چند ساله و همیشه سبز است، برگ های شمشیری و کشیده ای به رنگ سبز دارد.در انگلیس به آن زبان مادر شوهر میگویند.اقلیم اصلی این گیاه غرب آفریقا است.
طول این گیاه به بیش از نیم متر هم می رسد.در نوع ابلق این گیاه زینتی ،برگ ها تلفیقی از سبز در متن و زرد در کناره ها هستند.سانسوریا دارای انواع کوتاه و بلند است.این گیاه نسبت به شرایط بد محیطی مقاوم است و در جاهای مختلف منزل می توان آن را قرار داد.
گل سانسوریا جذابیتی نداشته ولی معطر است.بهترین رشد این گیاه در دمای بین 18-25 درجه می باشد و به دمای زیر صفر حساس است. در جاهایی که نور مناسب باشد رشد مطلوب تری را خواهد داشت ولی به سایه و نور کم منزل نیز مقاوم  است.در زمستان هر 3 هفته یکبار و در تابستان یکبار در هفته به  آبیاری نیاز دارد.
این گیاه میتواند سموم  موجود در هوا مانند "تولوئن" یا "فرمالدئید" را از بین ببرد.از این رو کارشناسان توصیه می کنند از این گیاه در  اتاق خواب استفاده شود تا با تمیز کردن هوا خوابیدن را بسیار سالم تر و راحت تر کند.
این گیاه را می توان به آسانی توسط ریزوم و قلمه برگ افزایش داد.
تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم در فصل بهار انجام می شوند.زمانی که گلدان به صورت پر در آمده و ریزوم تمام گلدان را اشغال کرده.در این روش گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نموده و سپس بوسیله چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می کنند.مزیت این روش این که در نوع ابلق آن که دارای حاشیه طلایی می باشد،گیاهان جدید تولیدی دارای حاشه طلایی خواهند بود.
تکثیر سانسوریا بوسیله برگ
سانسوریا بدلیل رنگ بندی اش گیاهی خاص و شکیل است،اما در تکثیر قلمه برگ معمولی این رنگ بندی از بین می رود،زمانی که سانسوریای ابلق به روش معمولی قلمه زده می شود،گیاه دیگر نوارهای زیبای طلایی رنگ خود را حفظ نمی کند و ظاهری ساده به خود می گیرد و تمامی آن به رنگ سبز در می آید. این امر از جذابیت این گیاه زیبای آپارتمانی می کاهد و محبوبیت آن را بسیار کم می کند.
اثر این نوع تکثیر:
سانسوریا
در این مقاله روشی برای تکثیر شرح داده می شود که به شما کمک می کندتا سانسوریای تکثیر شده به زیبایی نوع ابلق آن با همان نوارهای طلایی رنگ در آید.
مراحل تکثیر:
ابتدا باید توجه داشت که خود  گیاه ابلق باشد تا بتوان نوع ابلق را از آن بدست آورد.
برای قلمه،برگ هایی را انتخاب کنید که تازه و بلند باشند،برگ های کوچک سبز نمی شوند(جوانه نمی زنند)،از برگ های بلند که بالغ شده اند استفاده کنید - حدود 30 سانت به بالا.
برگ را هر 8 سانت به 8 سانت ببرید.
قلمه برگ سانسوریا
حال برگ ها را 2 یا 3 روز کنار گذاشته تا آماده کاشت شوند. به یاد داشته باشید که برگ ها را سر و ته نکارید.
نحوه قلمه زدن سانسوریا
برای اینکه گیاه شما ابلق بماند (با نوارهای حاشیه طلایی رنگ) ،باید پایین برگ را به صورت عدد هشت برش دهید،در واقع یک مثلث از پایین برگ (قلمه 8 سانتی)جدا نمایید.اگر این کار را انجام ندهید گیاه شما ساده و سبزرنگ خواهد شد!
نحوه بریدن برگ سانسوریا
حال بستر ماسه تهیه کرده و برگ ها را درون آن فرو نمایید تا حدی که قسمت هشت شکل زیر  خاک رود.تعداد برگ ها در گلدان اهمیتی ندارد و می توان آن ها را به صورت فشرده در حدود 10 عدد در یک گلدان با قطر دهانه 20 سانت کاشت. گلدان را در محلی با دمای 18-20 درجه قرار میدهیم.
سانسوریا
پس از گذشت 3 هفته برگ ها شروع به ریشه دار شدن می کنند و در هفته چهارم جوانه می زنند،آنوقت می توان آن ها را جدا کرده و در گلدان های مجزا قرار داد.
مناسب ترین خاک برای آنها مخلوطی از 2 قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی است.
با این روش می توان سانسوریا را به صورت ابلق تکثیر کرد،با کمی دقت به تصویر بالا مشخص می شود که با حذف قسمت سبز  رنگ از برگ،گیاه ناچار می شود برای جوانه زدن از دو پایه خود که دارای نوارهای طلایی رنگ هست اقدام کند و به همین دلیل ابلق می شود.
 
منبع:سایت آکاایران

 

 

 

 

تولید آلوئه ورا

 

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا یا “صبر زرد” یک گیاه رایج آپارتمانی است و بطور سنتی در منازل برای خواص دارویی عالی آن پرورش داده می شود.آلوئه ورا یک گیاه چندساله است و به خانواده سوسن (lily family )...

 

 

کشت گیاهان در تابستان

 

 

کشت گیاهان در تابستان

فصل تابستان فصل پرورش بسیاری از گلها و گیاهان است که با توجه به شرایط آب و هوایی این فصل زمان کاشت بذز و رشد آنهاست ما در این مطلب...

 

 

قلمه زدن شمعدانی

 

 

قلمه زدن شمعدانی

بیشتر شمعدانی ها را اگر بحال خود بگذارند یک ساقه اصلی می دهد و وقتی این ساقه رشد کافی کرد...

 

 

گلخانه داری

 

 

گلخانه داری

·         مجموعه ای از تجربه های گلخانه داری که بکارگیری هر یک از این تجربیه میتواند مانع از بروز اشتباعات یا ضررهای مالی زیاد برای یک گلخانه دار شود. این تجارب بعضا با صرف هزینه های کلان به دست آمده است و ...

 

 

بیوفید چیست؟

 

 

بیوفید چیست؟

امروزه بیوتکنولوژی یکی از امیدهای هزاره سوم برای رفع بسیاری از نیازهای بشر و همچنین حل مشکلات تغذیه‌ای، درمانی، بهداشتی و زیست- محیطی است که سال‌های اخیر...

 

 

سانسوریا

 

سانسوریا

در این بخش از سایت مطالبی درمورد گل سانسوریا را تهیه کرده ایم ، امیدواریم که خوشایند شما باشد.طبیعت انسان به گونه ای است که زیبایی و و سرسبزی را دوست دارد حتی بخاطر یک بوته سبز در نزدیکی خود...

 

 

پرورش گل

 

 

پرورش گل

·         چه چیزهایی به رشد گیاه آسیب میزند؟ نور و هوا، آب و گرما، خاک مناسب از جمله عواملی است که سبب رشد و گلدهی گیاه می شوند. نور زیاد، نوسانات شدید دمای هوا یا ...

 

 

 

آبیاری سطحی

 

 

آبیاری سطحی

·         آبیاری سطحی يكی از رايج ترين سیستم های آبیاری در جهان و کشور ماست. براساس آمار، بیش از 95درصد اراضی کشور، در حال حاضر تحت روش سیستم آبیاری سطحی است.راندمان فعلی آبیاری سطحی در کشور . . .

 

 

 

گیاه پزشکی چیست؟

 

 

گیاه پزشکی چیست؟

آسیب‌شناسی گیاهی (به انگلیسی: plant pathology)‏ بیماری‌شناسی گیاهی (به انگلیسی: phytopathology)‏ یا گیاه‌ پزشکی شاخه‌ای از علوم مرتبط با کشاورزی است که به دنبال ...

 

 

 

مطالب مرتبط

  [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
  شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :
  تنظیمات

  یادداشت کاربران
  • اکبر سیفی [a.seifi1993(at)gmail.com]
   0 0
   ممنون از مقاله خوبتان
  • Guest [navid.agehveysi(at)gmail.com]
   0 0
   با سلام بنده با این روش که فرمودید گیاه ابلغ خود درا قلمه زدم ولی متاسفانه گیاه ساده رشد کرد. لطفا تنها اگر تجربه عملی این روش را دارید آن را ذکر نمایید
  • محسن []
   0 0
   با سلام با توجه به اینکه سانسوریا گیاهی هست که به آب کمی احتیاج دارد میزان آبیار در زمان قلمه برگ چه مقدار باید باشد با تشکر.
  درج یک یادداشت :
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  5 + 2 = ?