ادوات خاکورزی مرسوم

خاک ورزی را با توجه به مقدار مخلوط شدن و زیر و رو شدن خاک در زمان عملیات تقسیم بندی می کنند . خاک ورزی اولیه معمولا خاک سطحی و اغلب بقایای گیاهی را برگردان می کند . خاک ورزی اولیه اغلب اولین عملیات پس از برداشت . . .

ادوات خاکورزی مرسوم

ماشین آلات کشاورزی ( گاوآهن ها)

چهار هدف اصلی در خاک ورزی:

1.مخلوط کردن بقایای گیاهی و حاصلخیزی خاک و غیره
2. آماده سازی بستر بذر
3.کنترل علف های هرز
4.حفظ منابع آبی و خاکی

خاک ورزی را با توجه به مقدار مخلوط شدن و زیر و رو شدن خاک در زمان عملیات تقسیم بندی می کنند . خاک ورزی اولیه معمولا خاک سطحی و اغلب بقایای گیاهی را برگردان می کند . خاک ورزی اولیه اغلب اولین عملیات پس از برداشت محصول می باشد. ماشین آلات خاک ورزی ثانویه مقدار کمی از خاک و بقایای مانده از گیاهان را با خاک مخلوط و دفن می کنند. بنا به دلایل خوب و منطقی بسیاری ما در زمین های زراعی کشت می کنیم در حالیکه از طرفی ممکن است اثرات منفی نیز داشته باشد . اگر سطح خاک خالی و دارای پوشش نباشد یک عامل بسیار خوب برای فرسایش توسط باد و آب است فرسایش یک مسئله مهم است زیرا ما خاک حاصلخیز سطحی که تشکیل شده از مواد آلی و مغذی است را از دست می دهیم و این باعث کاهش حاصلخیزی و باروری خاک میگردد. روش های مدیریتی جهت کنترل فرسایش میتواند کار آمد باشد. در یک سیستم مدیریتی جدید از خاک ورزی سبک و ناچیز و همچنین باقی گذاشتن بقایای گیاهی در سطح خاک استفاده می شود. در سال های اخیر اکثر کشاورزان از این راه و روش استفاده می کنند به این روش بدون خاک ورزی ، سیستم مدیریتی باقی مانده های گیاهی ، حفظ خاک و خاک ورزی و .... می گویند .

گاوآهن های برگردان دار:

این نوع گاوآهن ها در اروپا استفاده می شده و از آنجا به سایر نقاط جهان منتقل شده است این نوع گاوآهن ها 90 تا 95 درصد بقایای گیاهی را در هر سری عملیات دفن می کنند و تنها 5 تا 10 درصد از بقایا و خاک سطحی زیر و رو نمی گردد.

گاوآهن های دیسکی:

این نوع گاوآهن ها در سر تا سر آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد و 80 تا 90 درصد بقایای گیاهی را برگردان می کند و تنها 10 تا 20 درصد بقایا در سطح خاک باقی می ماند.

گاوآهن های چیزل:

این نوع گاوآهن ها بطور مساعد و با ملایمت 70 درصد بقایا را دفن می کنند و ما بقی را در سطح خاک وا می گذارند و فاصله چیزل ها و سرعت تراکتور تعیین کننده میزان کمی کار است.

گاوآهن های ساب سویلر:

این نوع گاوآهن ها برای شکستن نواحی سخت و زیرین خاک برای بهبود نفوذ آب و گسترش ریشه ها استفاده می شود و معمولا 90 درصد بقایای گیاهی در سطح خاک باقی می ماند.

گاوآهن های اسویپ:

این نوع گاوآهن ها 90 تا 95 درصد بقایای گیاهی را در سطح خاک باقی می گذارند و اغلب برای کنترل علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرند

توضیحات بیشتر از منابع فارسی:

گاوآهن های برگردان دار

گاوآهن های برگردان دار از نظر نیروی کششی به دو دسته تقسیم می شوند :
الف) گاوآهن های برگردان دار دامی : گاوآهنی است قدیمی و سبک که بوسیله دام کشیده می شود و طرز کار آن شبیه گاوآهن های تراکتوری است .
ب) گاوآهن های برگردان دار تراکتوری :گاوآهن هایی هستند نسبتا سنگین و متناسب با قدرت تراکتور ساخته می شوند که خود این ها هم از نظر اتصال به نیروی محرکه به سه دسته تقسیم می شوند

1) گاوآهن های برگردان دار کششی:

دارای سه چرخ به نام های چرخ شیار و چرخ عقب و چرخ زمین که این چرخ ها علاوه بر تحمل وزن گاوآهن تعادل آن را هم حفظ می کند . ماربد آن برای اراضی که خاک نقاط مختلف آن مختلف می باشد استفاده می شود . عمل آن بگونه ای است که خاک را برده و سست کرده و با زاویه ای مناسب بر می گرداند و روی خاشاک و مواد آلی را می پوشاند .

2)گاوآهن های برگرداندار نیمه سوار

این نوع گاوآهن های دارای یک چرخ عقب می باشد که قسمتی از وزن گاوآهن را تحمل میکند این گاوآهن به بازوی طرفین دستگاه هیدرولیک متصل می شود و گاوآهن به وسیله یک چرخ دنباله دار قابل گردش حمل می گردد در حالی که گاوآهن های کششی توسط مالبند دستکاه به مالبند تراکتور متصل و کشیده می شوند.

3)گاوآهن های برگردان دار سوار

این نوع گاوآهن ها فاقد چرخ می باشند و کاملا بوسیله اتصال سه نقطه به تراکتور وصل می شوند

گاوآهن های برگردان دار دو طرفه:

این نوع گاوآهن شبیه گاوآهن های یک طرفه است فقط به جای دیرک شاسی آن شبیه گاوآهن های معمولی است که در بالا و پایین شاسی خیش ها به طور قرینه بسته شده است کاربد این نوع گاوآهن ها در اراض شنی و رسی و در زمین های کوچک و کم عرض یا بین ردیف های درخت مورد استفاده قرار می گیرد

گاوآهن های بشقابی:

به گاوآهن مقعر یا تو گود هم معروف است و برای عملیات خاک ورزی اولیه مورد استفاده قرار می گیرد بشقاب های مقعر به صورت جدا از هم بر روی یک شاسی قرار گرفته اند و عمق کار بوسیله چرخ تنظیم عمق که حداکثر یک سوم قطر بشقاب می باشد انجام می گیرد این چرخ مانع بسیار خوبی است برای اینکه نمی گذارد مرکز بشقاب با خاک تماس پیدا کند ولی در نوع گاوآهن بشقابی سوار عمق کار بوسیله تراکتور تنظیم می شود و مسلما خاک را مثل گاوآهن های برگردان دار زیر و رو نمی کند بلکه عمل آنها بیشتر مخلوط کردن آنها است .

گاوآهن های زیر شکن

کاربرد این نوع گاوآهن ها در زمین های رسی و سفت می باشد و در عمق زیاد حدود 90 سانتی متر کار میکنند و خاک را به هیچ عنوان بر گرداننمی کنند . شخمی که با این نوع گاوآهن زده می شود فقط به منظور سرعت دادن رطوبت در طبقات زیرین خاک زراعی و نفوذ هوا و غیره می باشد .

گاوآهن های چیزل:

در بعضی از نقاط به کلتیواتور مزرعه معروف است در صورتیکه گاوآهن چیزل دارای ساختمانی سنگین تر می باشد و اصولا برای خاک ورزی اولیه بکار برده می شود در حالی که کلتیواتور های مزرعه عمدتا به منظور خاک ورزی ثانویه و از بین بردن علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرد . کاربرد این نوع گاوآهن ها به منظور نرم کردن خاک و نفوذ هوا و رطوبت در زمین است . عمق کار آن حدود 40 سانتی متر می باشد و دارای دو نوع سوار و کششی می باشد .
88/1/15 محمد اکرم ایرندگانی

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

 

 

 

چگونه بهترین تراکتور را انتخاب کنیم؟

 

 

بهترین تراکتور

هدف تست تراکتور ارزیابی عملکرد تراکتور از مارکها و مدلهای متفاوت است ، اطلاعات جمع آوری شده از تراکتور در شرایط کاملا مشابه انجام شده است.تست تراکتور عموما برای ارزیابی محور تواندهی ، عملکرد مالبندی و ...

 

 

متناسب بودن تراکتور و وسایل ضمیمه

 

 

متناسب بودن تراکتور

هنگامی که بخواهیم یک وسیله کشاورزی را با تراکتوری به کار اندازیم، سه عامل مهم را بایستی در نظر بگیریم:

 
1- تراکتور نبایستی در حالت بیش باری باشد وگرنه...
 

 

اهداف مکانیزاسیون

 

 

اهداف مکانیزاسیون

نتایج بررسی های متعدد در کلیه مجامع علمی دنیا اعم از شرق یا غرب نشان داده است که کاربرد ماشینهای کشاورزی کلیه عملیات کاشت، داشت و برداشت را با کیفیتی بسیار مطلوب و دقت زیاد انجام می دهد.
 
 

 

گلخانه داری

 

 

گلخانه داری

·         مجموعه ای از تجربه های گلخانه داری که بکارگیری هر یک از این تجربیه میتواند مانع از بروز اشتباعات یا ضررهای مالی زیاد برای یک گلخانه دار شود. این تجارب بعضا با صرف هزینه های کلان به دست آمده است و ...

 

 

انتخاب ، آزمون و ارزیابی ماشین ها و ادوات کشاورزی

 

 

انتخاب ادوات کشاورزی

انتخاب ماشین به مفهوم گزینش بر اساس عملکرد احتمالی ، برای مصرف کننده بالقوه آن می باشد . این عملکرد از مقایسه ماشین ها در مزرعه تعیین می گردد . عملکرد فنی ماشین ها ، تنها یکی از مواردی است که مورد ارزیابی واقع می شود.
 
 

 

تکثیر سانسوریا بوسیله قلمه برگ

 

سانسوریا

سانسوریا چند ساله و همیشه سبز است، برگ های شمشیری و کشیده ای به رنگ سبز دارد.در انگلیس به آن زبان مادر شوهر نیز میگویند.اقلیم اصلی این گیاه غرب آفریقا است...

 

 

پرورش گل

 

 

پرورش گل

·         چه چیزهایی به رشد گیاه آسیب میزند؟ نور و هوا، آب و گرما، خاک مناسب از جمله عواملی است که سبب رشد و گلدهی گیاه می شوند. نور زیاد، نوسانات شدید دمای هوا یا ...

 

 

 

آبیاری سطحی

 

 

آبیاری سطحی

·         آبیاری سطحی يكی از رايج ترين سیستم های آبیاری در جهان و کشور ماست. براساس آمار، بیش از 95درصد اراضی کشور، در حال حاضر تحت روش سیستم آبیاری سطحی است.راندمان فعلی آبیاری سطحی در کشور . . .

 

 

 

گیاه پزشکی چیست؟

 

 

گیاه پزشکی چیست؟

آسیب‌شناسی گیاهی (به انگلیسی: plant pathology)‏ بیماری‌شناسی گیاهی (به انگلیسی: phytopathology)‏ یا گیاه‌ پزشکی شاخه‌ای از علوم مرتبط با کشاورزی است که به دنبال ...

 

 

مطالب مرتبط

  [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
  شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

  تصاویر این صفحه
  تنظیمات

  این پرونده را به اشتراک بگذارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  برچسب ها

  اهداف خاک ورزی

  خاکورزی نیمه حفاظتی

  خاکورزی مرسوم

  گاوآهن برگرداندار

  گاوآهن دیسکی

  عمق مطلوب شخم

  از دست رفتن رطوبت خاک

  جذب رطوبت خاکهای زیرین

  مواد معدنی

  بقایای گیاهی

  حاصلخیزی خاک

  آماده سازی بستر بذر

  بستر بذر

  کنترل علف های هرز

  علف های هرز

  حفظ منابع

  مراحل خاکورزی

  اشکالات خاکورزی مرسوم

  معایب خاکورزی مرسوم

  معایب خاکورزی غیر حفاظتی

  ماشین آلات کشاورزی

  گاو آهن ساب سویلر

  گاو آهن اسویپ

  گاو آهن بشقابی

  گاو آهن برگردان دار دو طرفه

  گاوآهن چیزل

  مکانیزاسیون

  ماشین آلات

  خاکورزی

  آماده سازی زمین

  خاک

  بستر بذر

  خاکورزی اولیه

  فرسایش خاک

  فرسایش آبی

  فرسایش خاکی

  فرسایش

  خاک حاصلخیز

  مواد آلی

  مواد مغذی

  حفظ مواد آلی

  حفظ مواد مغذی

  کنترل فرسایش

  بدون خاکورزی

  خاک سطحی

  فاصله چیزل ها

  سرعت پیشروی

  سرعت تراکتور

  لایه سخت

  لایه سخت زیرین

  نیروی کششی

  گاوآهن دامی

  چرخ شیار گاوآهن

  چرخ عقب گاوآهن

  چرخ زمین گاوآهن

  وزن گاوآهن

  تعادل گاوآهن

  گاوآهن سوار

  گاوآهن نیمه سوار

  گاوآهن کشیدنی

  پمپ هیشدرولیک

  دستگاه هیدرولیک

  بازوی طرفین

  مالبند

  مالبند تراکتور

  اتصال سه نقطه

  اتصال سه نقطه تراکتور

  تراکتور

  شاسی

  شاسی گاوآهن

  خیش

  خیش تراکتور

  اراضی شنی

  اراسی رسی

  خاک شنی

  خاک رسی

  خاک سبک

  خاک سنگین

  خاک متوسط

  گاوآهن مقعر

  گاوآهن توگرد

  بشقاب

  بشقاب گاوآهن

  چرخ تنظیم عمق

  تهویه خاک

  تهویه مناسب خاک

  تهویه مناسب

  کولتیواتور مزرعه

  خاکورزی ثانویه


  یادداشت کاربران
  درج یک یادداشت :
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  8 + 6 = ?